Specland.pl
Serwis motoryzacyjny
Opony, ważny element samochodu

Samochód jak wiadomo nie jeździ na wodę i trzeba go tankować, co pewien czas czy to benzyną, gazem, zaś coraz częściej również prądem elektrycznym. Jednak oprócz tankowania, należy również pamiętać o tym, że samochód to nie ptak i nie unosi się w powietrzu. Jeżdżąc po drogach, szczególnie naszych krajowych, znacznemu zużyciu ulegają nasze opony. Dlatego też należy pamiętać o ich wymianie i nie dotyczy to tylko wymiany na letnie bądź zimowe opony.

Jednym z czynników decydujących o wymianie opon, jest ich zużycie. Najlepiej jest tego dokonywać między innymi w sytuacji, kiedy głębokość bieżnika zaczyna zbliżać się do około 1,6 mm. W takim przypadku warto skierować się do warsztatu wulkanizacyjnego, w celu wymiany. Nawet najlepszej jakości ogumienie, przy takim zużyciu może źle trzymać drogę i mieć tendencję do wpadania w poślizg. Również droga ewentualnego, nagłego hamowania może się wydłużyć. Jeżeli sami nie potrafimy określić głębokości bieżnika, warto udać się na wspinaną wulkanizację, gdzie taką głębokość ocenią. Niekiedy można również z takich firm otrzymać ciekawy gadżet. Przypomina on brelok, z którego wysuwa się końcówka, którą przykłada się do bieżnika aż do oporu. Posługując się tym „narzędziem”, możemy w prosty, acz amatorski sposób sami ocenić czy opony nadają się do wymiany czy też nie.

Opony narażane są również na inne uszkodzenia w postaci zarówno otarć, mają tendencję do dziurawienia się, jak również do poważniejszych uszkodzeń. Biorąc pod uwagę większość naszych krajowych dróg, takie przypadki są dosyć częste. W takich przypadkach konieczna staje się wizyta u wulkanizatora. Rzetelna firma, oceni czy opona nadaje się do naprawy i jeżeli będzie możliwa (oraz efektywna) dokona jej. Jeżeli konieczna będzie wymiana opon, zostanie ona nam zaproponowana. Dzieje się tak wówczas, kiedy naprawa przyniosłaby słaby efekt i szybko konieczna byłaby kolejna naprawa. Powodem mogą być między innymi poważne uszkodzenia, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i pasażera.

Jeżeli chcemy aby opona służyła nam dłużej, również wówczas kiedy sezon letni, bądź zimowy dobiega końca, warto poddać je konserwacji. Usługi tego typu, wraz z przechowalnią opon oferuje wiele zakładów wulkanizacyjnych. Jest to z pewnością atrakcyjna oferta dla osób, które nie mają miejsca do ich przechowywania, jak i odpowiednich preparatów do ich konserwacji.

Specland.pl